Dainų šventėje dėmesio skiriama ir vaizduojamajam menui – liaudies dailei. Parodoje eksponuojama visos Lietuvos geriausių šiuolaikinių tautodailininkų kūryba, įkvėpta tradicinio protėvių gyvenimo būdo.

Šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės Liaudies dailės paroda „Iš šerdies“, pasitelkdama medžio šerdies vaizdinį, lankytojams atskleis tradicijos gyvybingumą. Šerdis šioje parodoje – ir ašis, kūną palaikantis situburas, ir gyvybės ištakos, versmė, ir širdis, branduolys, esmė. Sudarant parodos kolekciją siekiama atlikti tam tikrą liaudies dailės situacijos analizę ir diagnozuoti, ką – klestėjimą ar dekadansą – tautodailė išgyvena šiandien. Ar ji išlaikė esminius bruožus, ją suformavusias prasmes, paskirtis? Ką ji laiko tėkmėje įgijo ar prarado?

Parodoje bus bandoma nustatyti, ar šiandienos tautodailininkų kūryboje atsispindi principas, kad gyvybės pagrindas yra idėjų ir formų įvairovė, ar esama darnaus santykio su tradicija. Bus tyrinėjama, ar tradicija vis dar tebebyloja apie tai, kuo šioje kultūros raiškoje esame saviti ir kuo skiriamės nuo kitų kultūrų šiuolaikinių tautodailininkų, ar galime įžvelgti pasaulio kultūros raidos tendencijų įtaką mūsų meistrams.

Parodą papildys teminių ekskursijų programa, kurią ves įvairių kultūros sričių gidai – dailininkai, dailėtyrininkai, mitologai, etnologai, kiti meno ir nematerialaus kultūros paveldo žinovai.

PARODOS KŪRYBINĖ GRUPĖ

Kuratorės Aušra Jasiukevičiūtė, Asta Valiukevičienė, Solveiga Petkevičienė, Jūratė Kluonė;

Architektės Laura Kuršvietytė, Jūratė Volkavičiūtė;

Konsultantai Dalia Bernotaitė-Beliauskienė, Ramutė Rachlevičiūtė, Vida Šatkauskienė.

Parodos atidarymas 2024 m. liepos 1 d. 16:00 Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinyje Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Nacionalinės liaudies dailės parodos nuostatai

Organizatorius
Lietuvos nacionalinis kultūros centras
Pagrindiniai partneriai
LR kultūros ministerija, Vilniaus m. savivaldybė, Kauno m. savivaldybė, Lietuvos savivaldybės
Informacinis
partneris
LRT
Mecenatas
Swedbank
Renginį globoja
LR Prezidentas
Gitanas Nausėda
LR Prezidentas
Patronažą skiria
UNESCO
Rėmėjai
Švyturys Nealkoholinis, Neste, Maxima
LTG Link, Kautra, Twinsbet Arena
ACM, Retail Media Baltic, Piksel
Clear Channel, Akropolis
Partneriai
Vilniaus Parkai, Valdovų rūmų muziejus, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija